Gökçeli Resimleri
Komşu Köylerimiz
Önemli Telefonlar
ŞENLİKLERİMİZ
İLÇEMİZ BOZÜYÜK
KUTSAL TOPRAKLAR
Site İstatistikleri
Online1 ziyaretçi var.
Bugün Tekil24 kişi ziyaret etti.
Dün Tekil67 kişi ziyaret etti.
Toplam168778 kişi ziyaret etti.
IP34.239.154.201 
ANASAYFA » Gökçeli Tarihçesi

Gökçeli (dandin) Köyü; Bilecik'in Bözüyük İlçesi'ne bağlıdır. Yöremizde kullanılan bir ismi de DANDİN'dir. ismini dağın inişi, deretepe, iniş çıkış engebeli araziden almıştır. İki ormanlık dağın arasında dar bir vadi'de içinden Kocadere'nin geçtiği etrafı çam ağaçlarıyla çevrili yeşili bol şirin bir orman köyüdür. Geçim kaynağı hayvancılık ve inşaat ustalığı dır. Bu köyde yaşayan insanların inşaat ustalığı konusunda bilgi ve becerileri ön plandadır.

Bu köyde 2000 sayımlarına göre 114 kişi yaşamaktadır. İl merkezine uzaklığı 83 ilçeye uzaklığı 48 Eskişehire uzaklığı (yaklaşık olarak) 58 km'dir.

Köye ilk yerleşen aileler şunlardır; Çelikler, Erkeçler, Köseler, Demirler, Karasüller, Ahmetağalar, Saliağalar, Çavuşlar, Yaşarlar, Kosaklar, Topallar, Hamzollar, Selimler, Konyalılar, Fazlılar, Muharremağalar, Beyttullahlar, Yakupağalar, Azizmehmetler, Avcılar, Çilekler, Kurtlar, Osmanoğulları, bu aileler (yaklaşık olarak) 1890 lı yıllarda Bulgaristan'ın "Tırnova" iline bağlı Güvemli, Tilkiler, Hamzalar ve Koçaklar Köylerinden gelip buraya yerleşen Türkler'dendir. 1303-1887 yılında muhacir komisyonu yerleşmeleri için Dandin Köyü'nü göstermiştir. Köye ilk gelenlerin sayısı 18 hanedir daha sonra gelen göçlerle bu sayı çoğalmıştır.